Nový termín, nová jména, ale i nové dráhy a jejich délky přinesl středeční 7. ročník atletického akce JBL Jump Fest v Košicích. Největší pozornost však poutal čtyřnásobný paralympijský vítěz Markus Rehm, který ve skoku do dálky vytvořil rekord akce.
Na 7. ročníku JBL Jump festu zazářil paralympionik Rehm
„Diskutovali jsme o tom, jestli je správné, aby startoval v řádné kategorii, ale děláme to pro fanoušky ai teď jsme chtěli, aby je to bavilo,“ prozradil organizátor a zakladatel JBL Jump Festu Stanislav Navesňák.
Rehm triumfoval ve skoku do dálky na paralympiádách 2012, 2016 a 2020, z Ria de Janeiro má také zlato ve štafetě na 4x100m. Jako 14letý, v roce 2005, přišel po nehodě na wakeboardu o část pravé nohy pod kolenem. Během kariéry několikrát soutěžil se zdravými sportovci a nezřídka triumfoval.
V roce 2016 projevil zájem startovat na OH v Riu, ale řídící organizace světové atletiky mu nakonec žádost zamítla s odůvodněním, že čepelová protéza nohy poskytuje výhodu během skoku. „Děkuji, že jsem v Košicích mohl soutěžit s ostatními atlety. Velmi jsem si to užil. Je to výjimečná akce, která měla neopakovatelnou atmosféru díky prostředí, ale i divákům,“ řekl třiatřicetiletý Němec.
Rehm přišel do Košic krátce poté, co v Innsbrucku vylepšil vlastní světový rekord na 866 cm. Pod Dómem Sv. Alžběty za ním sice zaostal o 39 cm, přesto dosáhl nejlepšího výkonu akce a zároveň na něm jako první pokořil osmimetrovou hranici. Dosavadní maximum JBL Jump Festu držel od roku 2018 Čech Radek Juška (793 cm). „Markus projevil zájem přijít k nám, ovšem s poměrně velkými nároky. Nakonec přišel doslova za zážitkem,“ řekl Navesňák.
Na akci tentokrát chyběl elitní slovenský sprinter Ján Volko, který na něm v minulosti vícekrát startoval a podílel se i organizačně. „Jánko se k nám těšil, ale jakmile měl podezření na zranění, tak jsme mu řekli, že to nemusí sílit. Kariéra není dlouhá, zdraví je třeba si vážit a držíme mu palce, ať se dá stoprocentně do pořádku,“ poznamenal Navesňák, který kreoval startovní listiny společně s bývalými skokankami Danou a Janou Velďákovými a dalšími členy organizačního týmu: „Letos jsme zkusili něco speciálního. Spolupracovali jsme s největším skokanským portálem, přes který se hlásili fanoušci a ti nominovali své oblíbence. Z toho vznikal určitý základ. „
Akce se přesunulo ze závěru atletické sezóny do jejího středu, ze září na červen. Jedním z důvodů bylo snížit riziko „ztráty“ špičkových závodníků, kteří už byli v závěru sezóny unaveni, organizátoři měli problém přilákat je do Košic. Jedním z lákadel světové špičky je také úprava délky tratí, resp. změna z yardů na centimetry. „Je to pro to, že chceme, aby byl tento mítink zdroj bodů pro atlety do jejich tabulek. Světová atletika připravuje kategorii, do které budou spadat takové akce, což také může zvýšit zájem o JBL Jump Fest,“ řekl Navesňák.
Sedmý ročník „uličního“ mítinku přinesl také změnu ve sportovišti. „Když jsme budovali skokanskou rampu, tak jsme si byli vědomi, že má převýšení asi 36 cm. Potvrdili nám to i geoděti. Původní řešení bylo levné a rychlé. Chtěl jsem však, aby to bylo regulární a zajímavé. Celá rovinka stojí asi na 300 nohou, které se nastavovaly manuálně. Byla to dřina, která nám zabrala den navíc,“ uvedl Navesňák, který za několik dní zamíří do Dánska.
Stejným směrem pojede i několikatunová dráha pro skoky do dálky. „Dánský olympijský výbor chce během několika dní absolvovat domácí šampionát v 16 olympijských sportech. My budeme pro ně dělat dálku. Situováno by to mělo být na břehu fjordu,“ dodal Navesňák.