Někdo je na ni každoročně odkázán při přípravě palivového dříví, jiní se rozhodli pro její koupi kvůli novému krbu či aktivnímu chalupaření. Koupili jste si novou pilu a stále jste na pochybách, jestli děláte všechno tak, jak je třeba? Poradíme vám, jak se s ní seznámit a neublížit si.
S motorovou pilou je to jako s autem. Pokud se o ni pravidelně staráte a používáte ji bezpečně, každá práce vám půjde od ruky. Jakmile však cosi podceníte, vymstí se vám to v momentě, kdy to nejméně čekáte. Pila je při práci všestranný pomocník, dokáže však také zranit. Bezpečnost musí být na prvním místě.
Co s novou pilou?
Výběrem pily vaše rozhodování nekončí. Ještě předtím, než do ní poprvé natankujete palivo, měli byste se rozhodnout, jaký olej budete pro mazání motoru používat. Budete jej v předepsaném poměru přimíchávat do benzínu. Měl by být dostupný po celou dobu životnosti pily a neměli byste jej měnit za jiný. Cena vzhledem k extrémně nízké spotřebě není příliš rozhodující. Nechte si poradit ve specializované prodejně. Litrové balení vám vystačí na 50 litrů benzínu. Většina olejů má speciální dávkovač s měrkou, která odpočítává dávkování pro 5 litrů pohonných hmot. To odpovídá objemu malé bandasky na pohonné hmoty.
Žádná řetězová pila se neobejde bez maziva, které zajišťuje hladký chod řetězu v liště. Jedná se o olej, který se utrácí podobně rychle jako palivo. Čerpadlo jej při běhu pomalu dávkuje do rýhy v liště, aby při vysokých otáčkách vše běželo, jak má. První láhev ekologického oleje si můžete pořídit přímo s pilou, později se sami rozhodnete, čím budete mazat. Doma na dvoře vás nikdo nebude pokutovat za to, použijete-li nejlevnější syntetický olej vhodné hustoty, v hoře byste však měli respektovat ekologii. Svůj vkus při výběru maziva můžete změnit kdykoli, proto si s tím na začátek nelámejte hlavu.
Při montáži vše řádně dotáhněte
Ve většině případů budete muset na novou pilu nasadit lištu a řetěz. Podle návodu to hravě zvládnete, jediný nástroj který budete potřebovat je klíč, který naleznete v balení. Při prvním seznamování myslete na to, že řetěz je velmi ostrý a při troše nepozornosti byste se mohli pořezat. Pokud si řetěz podrobně prohlédnete, zjistíte, že na záběrových zubech je ostří. Při osazování řetězu na lištu musí ostré hrany na vrchní straně lišty směřovat k jejímu nosu a na spodní se musí ceřit na vás. Zapamatujete si to jednoduše. Při řezání musí zabírat směrem k vám.
Důležité je také správné napnutí řetězu a pevné dotažení dvojice matic, které drží pod krytem lištu. Řetěz nesmí na liště převisat, avšak musí být napnut pouze tak, abyste jej mohli rukou posouvat ve vodící drážce. Vše hravě zvládnete pokud nejprve jemně dotáhnete matice lišty, poté šroubovákem napnete řetěz a následně matice napevno dotáhnete. Pokud vám rukavice překážejí, řetěz chytejte vždy na bočních stranách mezi dvojicí záběrových zubů.
Zaběhněte ji
Připravená směs benzínu s olejem patří do své nádržky na pile, olej do své. Buďte opatrní a nespletete se. Po pár plněních to už půjde samo. Některé pily nemají nádržky odvzdušněné, proto je dobré nechávat část nádrže prázdné, aby v nich nevznikal přílišný podtlak.
Dostali jsme se do fáze prvního startování. I když jsou všechny pily velmi podobné, držte se návodu. U některých stačí zapnout zapalování, vytáhnout páčku sytiče a můžete šňůrou začít startovat. Jinde je třeba předem ještě zatlačit dekompresní ventil, nebo napumpovat ručně palivo do karburátoru.
Jelikož sami nevíte co máte očekávat, vyklopením pojistky před rukojetí směrem od sebe pilu zajistěte. Položte ji na zem, přistupte nohou, potáhněte řízek šňůru a párkrát to zopakujte, dokud motor nenaběhne. Časem se naučíte stejně bezpečně startovat pilu uchycenou mezi koleny. Nakopnutou pilu nechte s nízkými otáčkami povrčovat kdesi na podložce na kterou může vytékat olej. Dohlížejte na ni, aby vám kdesi neušla. Motor bude mít čas na to, aby se pomalu zahřál a zaběhl. Když vás to přestane bavit, jednoduše ji vypnete hlavním vypínačem. Neuděláte však chybu, pokud takto necháte vybrnkat celou nádrž.
První seznamování vyžaduje respekt
Pokud jste se již naučili pilu startovat a troufáte si na první řez, po nastartování přitáhněte pojistku před rukojetí k sobě, abyste uvolnili odstředivou spojku. Pokud je pila od výrobce správně seřízena, řetěz bude stát až do momentu, dokud nepřidáte na rukojeti plyn. Pomalý rozběh dá řetěz do pohybu a při plném plynu budete připraveni k tomu, abyste začali řezat. Pokud prsty plyn uvolníte, řetěz se musí pomalu zastavit.
Odzkoušejte si také bezpečnostní brzdu, která zajistí řetěz, pokud ztratíte kontrolu nad pilou. Uvolněte plyn a hřbetem ruky zatlačte na pojistku před rukojetí. Řetěz se musí okamžitě zastavit. Chcete-li pojistku opět uvolnit, odtlačte ji.
Při řezání platí jednoduchá pravidla – na pilu netlačte, dávejte si pozor abyste špičkou lišty nenarazili do překážky a sledujte nepřetržitě celou dráhu řetězu. Při řezání spodní stranou lišty chce pila od vás odbíhat pryč, při řezání její vrchní částí utíká k vám. Pokud brnknete vrchní částí špičky do překážky, pila vám bude chtít vyletět do tváře. Vyhýbejte se hřebíkům, neřezejte zem pod dřevěným špalkem a mějte pilu pevně v rukou, abyste po přepílení špalku nepokračovali přes své nohy. Pod kontrolou mějte také dřevo, které řezáte. Pokud se rozhodne utíkat před řetězem, můžete si ublížit.
Když už všechno víte, pilu rozjetou v plných otáčkách můžete jemně přiložit k dřevěnému špalku. Řetěz začne ohlodávat stružliny směrem k vám a zuby u kořene lišty vám pomohou držet pilu na místě. První řez máte za sebou. Samozřejmě, něco jiného je kácet hranoly, desky, nebo metrovici na dvoře a něco jiného skládat v hoře stromy k zemi. Na takové kousky si v začátcích netroufejte.
Na co si dát pozor při řezání?
Ostrý řetěz a vysoké otáčky pily dokáží napáchat stejně mnoho škody, jako užitku. Nikdo vám sice nemůže přikázat, abyste nosili pilčícký štít s protihlukovými sluchátky, obuv s ocelovými špicemi a oděv z neprořezatelné tkaniny, určitě však není dobrý nápad pustit se do řezání v kraťasech a plážových pantoflích.
Pilte na otevřeném prostranství a ne v uzavřené garáži. Výfukové plyny vašim plicím nesvědčí
Pilu vždy držte pevně oběma rukama a nezvedejte ji nad úroveň ramen. Pokud necítíte v postoji a rukou jistotu, najděte si lepší polohu. Jemně se rozkročte pro lepší stabilitu, vyhýbejte se blátu, sněhu či kluzkým povrchům.
Nikdy nezačněte řezat, je-li v ose lišty jiná osoba. Nikdy nevíte, kdy se vám může roztrhnout řetěz nebo cosi vyletí z řezné rýhy ven. Dávejte pozor také na své nohy a ostatní části těla.
S nastartovanou pilou nepřecházejte z místa na místo. Nakopnutí teplé pily je otázkou jediného trhnutí.
Tak jako držíte pevně v rukou pilu, stejně pevně musíte mít uchycené dřevo, se kterým pracujete. Pokud nemáte pomocníka, dřevo si můžete přistoupit nohou, někdy však lépe poslouží kozy.
Pokud cítíte, že je řetěz tupý, nesnažte se silným tlakem pilu přetěžovat.
Jak pečovat o pilu?
Průběžná údržba mnoho času nezabere. Po každém řezání očistěte pilu od pilin a oleje, nemusíte však kvůli tomu demontovat kryt lišty. Pomozte si tenkou hůlkou, která se dostane všude, kam je třeba. Nejvíce pozornosti budete věnovat řetězu. Dokud se nenaučíte brousit si ji doma s pilníkem a měrkou či speciální, cenově dostupnou bruskou, využít můžete služeb některé z místních firem. Se dvěma řetězy budete mít vždy čím pracovat. Kontrolovat je třeba i vzduchový filtr. Najdete jej pod vrchním krytem, hned vedle svíčky. Pokud se zanese dřevěným prachem, vyperte jej. Dávejte však pozor, aby se nečistoty nedostaly do motoru. Časem si sami naleznete další úkoly.