Na malé problémy se nevyplácí vždy volat odborníky. Někdy stačí sáhnout po správném druhu tmelu a problém je za vámi. Dokážete jimi utěsnit protékající místa, vyplnit spáry, opravit odbité rohy, ba dokonce přilepit na zeď předměty, se kterými byste si s obyčejnými lepidly neporadili.
Jak se ve tmelech vyznat, když jich je na pultech prodejen tak mnoho? Odpověď je jednoduchá. Sedněte si k internetu, přečtěte si technické listy a budete mít naprosto jasno v tom, co který z nich dokáže, a co ne. Z názvu a krátkého popisu nic zajímavého nevyčítáte. Pokud na to nemáte čas, poradíme vám my.
Šlehačka, která opraví stěny
Obité rohy, škrábance, vypadaná omítka pod parapetní deskou či na okenní špaletě. Všechny vypadají ošklivě a pokud se je pokusíte opravit obyčejnou sádrou, většinou to dopadne špatně. Barva chybu nezakryje, ale zvýrazní. V situacích jako jsou tyto se zkuste porozhlédnout po šlehaných tmelech. Jsou lehké, nestékají a drží při nanášení špachtlí svůj tvar. Jakmile zaschnou, lehce je přebrousíte, aniž by zůstaly nějaké stopy poté, co jste dělali. Výhodou je, že je stačí nanést jednou. Při tuhnutí se nesmršťují.
Nehezké spoje zamaskujte
Na místech, kde se setkávají dva různé druhy materiálů vznikají spoje, které zvýrazňují i ty nejmenší nerovnosti. Naleznete je kolem sádrokartonových podhledů, na hranách ozdobných a podlahových lišt, v místech kde se pevně instalované doplňky dotýkají stěn. Hromadí se v nich nečistoty a ať se jakkoli snažíte, vždy ukazují, že cosi není dotaženo do konce. Taková místa nejlépe propojí akrylový tmel. Existují různé druhy, nejčastěji se ovšem liší pouze hustotou a možností přetírání barvou. Práce s pistolí je u kartušových tmelů jednoduchá, trochu cviku však vyžaduje zahlazení. Zkusit to můžete prstem namočeným v saponátu, podobnou službu nabídnou i speciální špachtlové šablony z nepřilnavých materiálů. Pozor však na spoje, které se pohybují. Na takových místech akryl vždy popraská.
Silikon vodu nepropustí
V koupelně a na místech, kde přes spáry může pronikat voda by akrylové tmely neuspěly. S vodou se příliš nesnášejí a tak je třeba sáhnout po jiné technologii – silikonové. Použít je můžete pro tmelení spáry kolem vany, za umyvadlem či utěsnění prasklá nádržky na vodu. S trochou šikovnosti z takového tmelu vyrobíte také dočasné těsnění. Vytvrzený silikon připomíná gumu, zůstává pružný a nepropouští vodu. Tmely se však liší nejen barvou, ale také vlastnostmi. Zatímco ty obyčejné páchnou po octě a mohou poškodit povrch jemných materiálů, neutrálně používají alternativní rozpouštědlo, které neublíží ani rubové straně zrcadla při jeho lepení na zeď. Chcete-li zamezit, aby tmelené spáry na sprchovém koutě či vaně zaplesněly, sáhněte po sanitátním silikonu, který obsahuje fungicidní přísady. Ne všechny silikony se prodávají pouze v kartuších. Opravný silikon AquaBlock je tekutý, nanáší se štětcem a vytvoří ochranu proti protékající vodě i na místech, která jsou vám při tmelení nedostupné.
Na střechu cosi speciální
I když silikon vodu nepropustí, na slunci přece jen nemusí při vysokých teplotách dopadnout nejlépe. Pokud vám zatéká kolem komínového oplechování, či kdesi na jiných detailech, kde jste odhalili chybu včas, sáhněte po tmelu, který je do tohoto prostředí určen. Bitumenové tmely připomínají asfalt. Jsou pružné, nepřekážejí jim velké výkyvy teplot a drží prakticky na jakémkoli podkladu. Svou černou barvou vás sice příliš neosloví, měli byste však vědět, že na svém místě zůstanou plnit svůj úkol téměř věčně. Je to jako s asfaltovou skvrnou na oblečení. Pokud je jednou tam, už se jí nikdy nezbavíte. Tam, kde by byl tmel pro výplň díry příliš slabým pomocníkem, můžete jej použít pro přilepení plechové nebo bitumenové záplaty.
Opravíte i laminátovou a dřevěnou podlahu
Ani zvětšující se spáry mezi dřevěnou palubovkou či rýhy, které vznikly při troše nepozornosti na laminátové plovoucí podlaze, vám nemusí dělat vrásky na čele. V prodejnách naleznete také speciální tmely a vosky určené pro tmelení dřeva. Dejte si však pozor na to, aby svým odstínům odpovídaly tomu, co máte doma. Při umělém osvětlení v prodejně se může stát, že se jednoduše spletete. Pokud je podlaha vzorovaná, budete nuceni tmely míchat. Chcete-li se zbavit spár, stačí pokud do nich nanesete vodou ředitelný tmel. Při schnutí se sice smršťuje, při opakovaném tmelení jste už vyhráli. Využijete jej iv otvorech, které vznikly kolem trubek a překážek.
S laminátovými podlahami je to o něco složitější. Namísto vodou ředitelných tmelů se používají tvrdé vosky, které je třeba nahřát páječkou. Poté, co v očištěné rýze vytvrdnou, můžete je naleštit tak, že budou k nerozeznání od okolí. Existují na ně také speciální fixační laky.
A co když je horko?
Uvolněné sklo na krbových dvířkách či prasklý šamot v krbových kamnech si také dokážete opravit sami. Použít můžete speciální tmely pro použití při vysokých teplotách, které spolehlivě vyplní spáry, aniž by je vysoké teploty ohrozily. Zatímco plastické tmely použijete při opravě zasklívání či opravách kouřovodu, směs šamotové moučky a vodního skla či hotový tmel na podobné bázi dokážete využít při opravě šamotových výplní topných těles.