Top etapy na Tour? Šílenství. Skončit může celý peloton, říká sportovní ředitel

První týden na Tour de France 2022 bude patřit klasikářům.
Napínavý závod vždy musí provést samotní závodníci. Je jedno, jaký má etapa profil. I na zdánlivě prostém terénu, například na rovině, se může odehrát drama.

Naopak ani horská etapa s krkolomnými stoupáními negarantuje souboje, úniky a hrdinské nástupy. Etapa je vždy jen prostor mezi startem a cílem. Je na cyklistech, jak tento terén dokáží využít.

Letos organizátoři Tour de France zejména v prvním týdnu připravili řadu příležitostí pro silné klasikáře. První týden může přinést zajímavý průběh.

Článek pokračuje pod video reklamou
Celkově na trase Tour nejsou žádné velké experimenty. Klasických sprinterských etap, kde je od startu jasné, že do cíle přijede peloton pohromadě je méně než obvykle. Naopak zvlněné etapy jsou příslibem aktivního závodění. Celá Tour může mít rychlý spád bez hluchých etap.

Podobný nápad už tu byl. Není to úplná novinka. V roce 2015 poslali organizátoři cyklisty v Nizozemsku po uměle vytvořené hrázi na břehu Severního moře (Atlantského oceánu). Žádné město, ani stoupání, kolem vodní živel a cyklisté bojující o etapové vítězství.

Peloton však právě zde pocítil, jak mocný pán je prudký vítr. Nemilosrdně rozdělil peloton a hned ve druhé etapě i favorité ztratili minuty.

Dánsko také není země, která by oplývala zajímavými stoupáními. Organizátoři logicky poslali peloton přímo vstříc větru. Většina druhé etapy vede v blízkosti pobřeží a do cíle musí zdolat závodníci 6,6 kilometru dlouhý most přes Velký Belt (celková délka však je až 18 km – pozn.red.). Bylo by spíše velkým překvapením, kdyby peloton zůstal pohromadě.