Výskyt plísňových chorob

Na celém našem území v období od 19. do 28. června spadlo nad 60 milimetrů srážek, a někde i víc. Je zajímavé, že podobné intenzivní plošné srážky byly ve 26. týdnu i loni. Rozdíl byl v tom, že následovali po srážkově normálním jaru ai celý červen byl nadprůměrně deštivý.

Srážky způsobily, že zanikly podmínky pro rozvoj všech padlí, a naopak, vytvořily se podmínky pro výskyt plísňových chorob, septorií, alternárií či plísně šedé.

Znamená to zejména ochranu proti plísni bramborové na rajčatech. Povoleny jsou kontaktní přípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Cuproxat SC, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP a Kocide 2000, přípravky s kontaktní i systémů Gold Plus 42,5 WP a přípravek s hloubkovou a kontaktní účinnou látkou Tanos 50 WG.

Tím ochráníme porosty i proti septoriové skvrnitosti listů. Důrazně upozorňujeme na dodržení hygienické ochranné doby před sklizní plodů.

Po očekávaném oteplení na teplotu těsně nad 30 ° C nastanou velmi vhodné podmínky i pro plíseň okurkovou. I když většina signalizačních metod pro jednoduchost a uplatnitelnost iv běžné praxi nezohledňuje délku orosení listů, je všeobecně známo, že kombinace dlouhého orosení listů s vysokými teplotami je nejživnější půdou pro tuto nemoc.

Jistě si mnozí pěstitelé všimli velmi intenzivní rosy vznikající ještě před půlnocí a trvající téměř do 10, hodiny dopoledne, tedy déle než půl dne. I proto je vysoký předpoklad rychlého šíření této nemoci. Povoleny jsou kontaktní přípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP, přípravky s kontaktní i systémovou účinnou látkou Acrobat MZ WG, Mikal WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP, přípravky s hloubkovou a kontaktní účinnou látkou Curzate K a Tanos 50 WG a systémové přípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Rovněž upozorňujeme na dodržení hygienické ochranné doby před sklizní plodů.

Připomínáme ochranu proti podkopáčkům na jabloních v nejjižnějších oblastech Slovenska. V současnosti probíhá rojení druhé generace, jejíž odchyty jsou nadále nízké. Přesný termín ochrany proti druhé generaci obalovače broskvového a obalovače švestkového stále není znám, nejspíš to bude začátkem 29. týdne.

Uplynulé deště a očekávané mírné ochlazení jejich rojení zpožďuje, a je jistý předpoklad nižších počtů dospělých jedinců druhé generace. Připomínáme nezbytnou ochranu proti strupovitosti jádrovin, která je nyní nemocí číslo jedna pro jabloně a hrušky.

Ochrana révy
U révy byly přerušeny podmínky pro rozvoj padlí. Staří vinohradníci byli před peronosporou ve střehu vždy tehdy, když napršelo „na kořen“, to znamená takové srážky, které zavlaží i hlubokokořenicí révu. Pokud se obecně udává, že milimetr srážek provlhčí půdu do centimetru, a vinná réva koření v hloubce 50 centimetrů a nižší, tak se tato stará moudrost naplnila. Podle modernějších metod to vychází na potřebu ochrany proti peronosporu s doplňkem, že má podmínky v podstatě na dva týdny dopředu, bez ohledu na další srážky. Proto doporučujeme ošetřovat proti oběma chorobám.

Pro padlí zcela postačují kontaktní přípravky, pro peronosporu, jelikož dosud nebyla problémem, také kontaktní. Pro rané odrůdy jde o poslední ošetření před sklizní. Pouze v případě pokračování intenzivních srážek bude k dalšímu ošetření ostatních odrůd o 12 až 14 dní třeba použít proti peronosporu systémový přípravek.