Rolety mají mnoho funkcí. Znáte je všechny?

K instalaci žaluzií nebo rolet do oken se uchylujeme ze dvou hlavních důvodů. Chrání nás před nepříjemným slunečním zářením a pomáhají nám schovat se před zraky okolí. To ale není vše, co žaluzie dokáží. Mají více funkcí, které oceníte v průběhu celého roku.

Rolety jako dodatečná izolace oken

Představte si zimní sezónu, kdy je venku nasněženo, ale nebe je bez mráčku, a tak sluníčko krásně svítí. Jak máte v tu chvíli nastaveny rolety? Někdo toto období miluje a proto nechává okna volná, aby si mohl užít pokoukání na zimní pohádku. Někomu mohou vadit sluneční paprsky, a proto před nimi rolety stahuje.

Pokud chcete ušetřit, neměli byste dělat ani jedno, ani druhé. Nejlepší je nechat během slunečných dnů okna odkrytá, aby mohly paprsky proudit dovnitř, a až jakmile Slunce zapadne, byste měli rolety stáhnout. Proč?

Sluneční paprsky dokáží váš interiér vyhřát, a přidat tak na vnitřní teplotě o pár stupňů navíc. Díky tomu nemusíte svůj domov tolik vytápět. Aby ale toto teplo během večera nevyprchalo, je vhodné žaluzie nebo rolety stáhnout dolů. Díky tomu totiž vytvoříte dodatečnou izolaci oken a neunikne jimi tolik tepla ven.

Bohužel totiž platí, že i v případě nově zaizolovaného domu mohou být okna zdrojem úniku tepla. Teplotní izolace oken závisí na různých faktorech, od typu oken a materiálů použitých při výrobě až po kvalitu instalace. U oken se obvykle používá hodnota známá jako U-hodnota, také nazývaná koeficient tepelné vodivosti, která udává, jak dobře okno izoluje teplo.

Okna s nižší U-hodnotou mají lepší tepelnou izolaci. Standardní okna mohou mít U-hodnotu kolem 1,0 W/(m²K) nebo více, zatímco energeticky úsporná okna mohou mít hodnoty pod 0,5 W/(m²K).

Kvalitní dvojskla nebo trojskla, izolační rám a správná instalace výrazně přispívají k celkové tepelné izolaci oken. Pokud taková okna doplní rolety den a noc, vytvoříte velmi účinnou ochranu nejen před letním Sluncem, ale také před zimním úbytkem tepla.

Doladění vašeho interiéru: Na detailech záleží

Co se týče klasických žaluzií, ty si necháme nainstalovat většinou hned na začátku a pak provádíme jen klasickou údržbu. Oproti tomu moderní rolety nabízejí více možností instalace, a to i takovou, kdy je můžete jen zavěsit na rám okna, což zvládne v podstatě každý.

Díky tomu se vám otevírá spousta možností. Nejenže můžete v případě potřeby změnit typ rolet, ale také prostřídat různá barevná provedení.

Pokud si tedy potrpíte na dekorování vašeho interiéru a měníte během roku jeho barvy, můžete se při této činnosti zaměřit i na výměnu rolet. Například plissé rolety ve světlých barvách váš interiér doladí zejména v létě, kdy navíc oceníte jejich možnost roztažení jen v určité části okna, díky čemuž nezatemníte celou místnost.

Pro zimní období a vánoční svátky jsou ideální rolety, které ochrání celé vaše okno, a to z výše uvedených izolačních důvodů. Zde můžete volit tmavší varianty, které budou ladit s vašimi svátečními dekoracemi. Ideální vánoční barvy jsou například fialová, červená, zlatá nebo stříbrná.

Samozřejmě platí, že je k manipulaci s roletami vždy potřeba přistupovat v souladu s instrukcemi. Důležité je také seznámit se s možnostmi, jak můžete konkrétní typ rolet udržovat. Ve většině případů rozhodně nepatří do pračky ani k blízkosti žehličky. Vhodný je spíše vysavač s prachovým nástavcem na nízký výkon, k odstranění mastných skvrn pak jemný čisticí prostředek.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram