Máte pocit, že ve vašem bytě něco chybí? Možná je to právě akvárium. Interiéru dodá jedinečný ráz a na rozdíl od televizoru vás zahrne pohodou, relaxem a odpočinkem. Jeho založení nemusí být složité.
Akvárium přináší do domácnosti radost, ale také povinnost pravidelné údržby. Proto je třeba předem zvážit, kolik času jste ochotni věnovat mu. Možná si řeknete, že malá skelná koule bude pro začátek nejvhodnější, skutečnost je však úplně jiná. Proto se staly nejpopulárnějšími sladkovodní tropická akvária v klasickém obdélníkovém formátu.
Touží i vaše dítě po domácím zvířátku? Předem si promyslete klady i zápory.
Přehodnoťte svůj rozpočet a možnosti. Cenou akvária se celá investice teprve začíná. K němu budete potřebovat kryt, osvětlení, filtraci, ohřev, substrát, rostliny a rybičky. Šikovní prodavači vás rádi posmělí i do takových věcí, které nepotřebujete. Neberte jejich slova vždy vážně.
Najděte mu místo
Pro začátečníky je osvědčeným startovacím můstkem akvárium o objemu 60 až 70 litrů, pokud však máte pocit, že 100litrové bude pro vás akorát, jeho koupí chybu neuděláte. Umístění je klíčové. Vyvarujte se oken a prosvětlených částí interiéru, které podporují růst řas, omezte bezprostřední blízkost topných těles či klimatizace.
Těžké, vodou naplněné akvárium je téměř nemožné přesouvat z místa na místo a komoda ze supermarketu nemusí jeho tíhu unést. Kilogram hmotnosti na každý litr vody plus váha skla a výbavy nejsou zanedbatelné.
I když by mělo být nové akvárium z prodejny bezvadné, bez zátěžové zkoušky se neobejdete. Položte jej na rovný povrch s pěnovou podložkou a naplňte jej vodou. Chyba v lepení či těsnosti spojů se nemusí projevit ihned. Vyčkejte alespoň 24 hodin, abyste věděli, na čem jste.
Připravte substrát a výsadbu
Štěrkový substrát a dekorace si můžete zakoupit ve specializované prodejně, peníze však ušetříte, pokud si je nasbíráte sami. Prosetý, tříděný říční štěrk bude mít stejnou funkci jako ten, který si zakoupíte v kapsách. Totéž platí pro ozdobné solitéry ze dřeva a kamene. Platí jediné pravidlo – vyvarujte se použití vápenců a nepodceňujte hygienu. Bakterie zničte vysokou teplotou nebo dezinfekčním přípravkem, vše řádně propláchněte vodou. Prostředí má být členité, s místy, kde si rybky najdou soukromí.
Poté, co vytvoříte z připravených materiálů dno, napusťte do akvária 10 centimetrů vody. Nastal čas pro výsadbu rostlin. Nepodceňujte jejich množství a kombinujte více druhů. Vysoké a rychle rostoucí druhy patří dozadu, menší a ozdobnější dopředu. Rostliny jsou důležité pro vytvoření ekosystému. Upravují vlastnosti vody a odčerpávají živiny, které by jinak spotřebovaly řasy. Po dolití celého objemu vody potrvá přibližně dva týdny, než se rostliny zakoření. Pomoci jim můžete startovací výživou, není to ovšem nutné.
Světlo, topení a filtrace
Osvětlení akvária je důležité nejen pro jeho estetiku, ale také pro fungování ekosystému. Každý druh rostlin má jiné nároky a každé světelné těleso má jiné barevné spektrum. Osvědčily se kryty s trubicovými svítidly, ve kterých lze kombinovat alespoň dvě různé zářivky. Výběr může být nejednou oříškem. Na jedné straně chcete krásně vybarvené rybky hýřící barvami, současně však chcete rostlinám poskytnout co nejlepší světelné podmínky. Při výběru se nespěchejte, sondujte, co je k dispozici. Vždy můžete k jedné trubici přidat další nebo vyměnit levnější za dražší. Dobrou pomůckou jsou spínací hodiny, které zajistí automatický režim s pevnou délkou dne.
Aby voda v akváriu cirkulovala, okysličovala se a zbavovala se mechanických nečistot, nezbytnou součástí je filtr. Jeho výkon udávaný průtokem se odvíjí od objemu akvária. Jelikož filtry se při provozu zanášejí nečistotami a jejich účinnost klesá, při výběru modelu počítejte s rezervou. Nenechte se namotat na biofiltry a různé jiné speciality, které by vaši investici prodražily. Technologie jsou fajn, ale začínat lze i bez nich. Odrazte se od nutného základu. Pokud akvaristice časem propadnete, sami budete cítit potřebu posunout se o kus vpřed.
Tropické akvárium se neobejde ani bez topení ovládaného termostatem. Tady rozhoduje pouze výkon a objem vaší nádrže. Teploměr pro dohled nad topením rozhodně není špatnou volbou.
Nastal čas pro další život
Poté, co se rostliny aklimatizovaly v novém prostředí, zakořenily se a začaly se rozrůstat, nastal čas na osídlení připraveného ekosystému životem. Pokud nemáte s chovem žádné zkušenosti a nepoužili jste žádné testovací sady k tomu, abyste si prověřili kvalitu vody, nekupujte drahé rybky, které vás upoutali krásou, ale sáhněte po ověřených druzích, které snesou i horší podmínky.
Odrazovým můstkem mohou být drobnější druhy žijící v houfech, které se v domácích podmínkách hojně rozmnožují i bez vaší pomoci. Chcete-li ušetřit, navštivte některou z akvaristických burz. Z domácího chovu mohou být rybky levnější.
Zakoupené rybky se musí před vypuštěním do akvária aklimatizovat. Sáček s rybami vložte do akvária a když se po několika hodinách teploty vyrovnají, jemně je vypusťte do nového prostoru. Začnou ho zkoumat a objevovat. Chcete-li jim pomoci, dopřejte jim soukromí a světlo nechte vypnuté.
I přes vaše dosavadní snahy se může stát, že rybky už po několika dnech začnou postupně hynout. Na vině mohou být nepřátelské bakterie, které se do vody dostaly ze substrátu, tehdy pomůže dezinfekce. Problémem může být i nedostatečný výkon filtrace, slabé okysličování, nevhodná teplota či nevyhovující Ph vody. Buď problém najdete a odstraníte, nebo se můžete do práce pustit od začátku. Neztrácejte trpělivost a buďte obezřetnější.
Jak pečovat o akvárium?
Prvním úkolem je krmení. Mladé jedince je třeba krmit dvakrát denně, dospělé kusy si vystačí is jednou dávkou krmiva denně. Nepřehánějte to, méně je někdy víc. Vhodné krmivo si zakoupíte současně s rybičkami.
Každých sedm až čtrnáct dní je zapotřebí, abyste třetinu vody z akvária odstranili spolu s kalem usazujícím se na dně a doplnili objem odstátou vodou z vodovodu. Odstraníte tak dusitanové látky, jejichž zvyšující se koncentrace rybkám ve vodě překáží. Ať už využijete kbelík a hadičku, nebo sáhnete po malém čerpadle, je pouze na vás. Při každé výměně vody je třeba přeprat filtry a z akvária odstranit všechny neživé organismy.
Jelikož k doplňování je vhodné použít odstátou vodu, porozhlédněte se po vhodné nádobě. Může to být plastová kanystru skladovaná ve tmě.
Pokud si vás akvaristika získá, na internetu naleznete spoustu stránek, které se zabývají touto tématikou. Pomoci vám mohou nejen při dalším růstu, ale také při řešení problémů. Na diskusních fórech se dozvíte nejednou více než v prodejně.