Nakrájejte brambory, přilijte k nim lžíci oleje a na 30 minut je vložte do horkovzdušné pánve, kde je neustále otáčí a přemisťuje otočné rameno. Výsledkem jsou hranolky s minimálním množstvím tuku, které mohou nejednou konkurovat těm, které obvykle pražíte ve fritéze. Vyplatí se? Testovali jsme a víme víc.
Actifry rozhodně není fritéza v pravém slova smyslu. Neočekávejte, že odstraní tuk tam, kde jste jej dosud používali ve velkém. Jedná se o horkovzdušnou troubu s mechanickým ramenem, která vyplňuje mezeru mezi pečením v troubě a fritováním. Rychlá doba přípravy je k nezaplacení, oželet však budete muset řádný kus místa na kuchyňské lince a nějaký ten peněz za spotřebovanou energii.
Když teplo útočí
Brambory, brambory a ještě jednou brambory. Právě ty hrají první housle ve využití tohoto pomocníka v kuchyni. I když na dosaženém výsledku se velkou měrou podepíše kvalita a odrůda, s výsledky jsme byli spokojeni. Actifry dokáže to, co trouba ne.
Bez ohledu na to, zda nařežete brambory na hranolky v tloušťce 8×8 milimetrů, nebo je budete čtvrtit, potící se povrch se po pěti minutách ve víru horkého vzduchu zatáhne a po uplynutí dalších deseti minut začne chytat zlatavý nádech. Vůně se se sálajícím teplem šíří do okolního prostoru a vy máte čas na to, abyste se věnovali čemukoli jinému. Samozřejmě v kuchyni, protože tiché minutky do vedlejší místnosti neuslyšíte a stroj vyžaduje mechanické vypnutí. Je to jako u fritéz od stejného výrobce. Minutky jsou doplňkem, který nijak nezasahuje do přípravy pokrmů.
Přibližně po 30 minutách jsou hranolky připraveny k servírování. Opékané brambory ptají dalších 10 minut na dokončení. Používáte-li v kuchyni stále stejnou odrůdu brambor, dobu přípravy dokážete po pár pokusech přesně odhadnout a výsledky jsou vždy stejné. Pokud ne, vyplatí se po třech desítkách minut na přípravu dohlédnout. Jinak budou tenké konce připečené, hořké a výsledek bude podprůměrný i přes atraktivní vůni.
Servírujte ihned
Upečené brambory mají suchý, jemně pancéřový povrch, protože horký vzduch vytvořil na povrchu kůrku. Hranolky při servírování klepou jeden o druhý a dokáží překvapit tím, že i bez nadměrného množství oleje a zmrazování lze dosáhnout velmi dobrých výsledků.
Všechno se však mění po uplynutí dvou desítek minut. Povrch měkne, scvrkává se a vizuální kvalita prudce klesá. Je to, jakoby pára narušila strukturu vnější kůrky a všechno začalo vadnout. Chuť však zůstává neměnná a odpovídá aroma. S jistotou můžeme říci, že stolovníci budou spokojeni, domácnost si časem na vizuální defekty zvykne.
Zvládne cokoliv
Cirkulující horký vzduch dokáže na teflonové pánvi připravit cokoli. Čerstvé ovoce přemění na kompotovou přílohu, ugriluje mladou zeleninu, tepelně upraví uzeniny, na kostičky nakrájené maso, zkoušeli jsme to dokonce is kuličkami z mletého masa. Hravě připravíte i pyttipannu. Nenašli jsme však žádnou motivaci, abychom to tak dělali. Tradiční úprava na pánvi přináší lepší kontrolu nad rychlostí úpravy a šťavnatostí. U Actifry je třeba počítat is tím, že uprostřed teflonové nádoby je otvor, takže množství šťávy je výrazně omezeno.
V krátkosti řečeno – na chatě dokážete na několikrát připravit polední menu i bez plynu či horkých uhlíků v grilu. Ale i na žehličce lze připravit volské oko a nikdo to nedělá.
Hodně peněz za jednoduchý stroj
Ať vypadá Tefal Actifry na fotografiích jakkoli atraktivní, ve skutečnosti je to zařízení, které by čínské firmy dokázaly zkopírovat za desetinu ceny.
Všimli jste si někdy v topinkovači kus papíru s navinutým drátem? Přesně stejný je před ventilátorem a podle našich měření vyvine uvnitř stroje teplotu 180 °C. Připočteme-li k tomu další slabý motorek, který otáčí středovým ramenem, zůstáváme už jen u hromádky plastů a jednoduchého časovače. Pokud nepatříte mezi ty, co připravují hranolky několikrát do týdne, investice se nevyplatí.
Počítat je třeba is provozními náklady. Při 1500 wattovém příkonu a 30 minutové přípravě tří porcí hranolků minete 0,75 kWh, což je v závislosti na vašem tarifu přibližně 10 centů. Není to moc, při přípravě více pokrmů současně v tradiční troubě vás to vyjde levněji.
Omezený objem, pozor na vodu
V prostorné kuchyni lze na velké tělo přístroje zvyknout, v malé to bude problém. Nejde jen o umístění při používání, ale také o skladování. Do vrchní skříňky kuchyňské linky stroj nevejde, ve spodní zabere polovinu police. Proto nás překvapilo, že na jednou nepřipravíte více než 800 gramů syrových brambor, což odpovídá přibližně třem servírovacím porcím. Pokud je vás doma víc, první dávka ztratila šmrnc a druhá ještě není hotová.
Na co je však třeba si dávat pozor je voda, která stéká po zadní části přístroje a dokáže po nerovno uložené lince zatéct tam, kde to nechcete. Je to, jako by se historie opakovala. Na stejný problém jsme upozorňovali při fritéze OléoClean. Nádoby na zachytávání kondenzátu chybí, takže je třeba si pomoci utěrkou.