Nahlédněte za dveře zajímavým lidem a inspirujte se

Zařizujete si byt a nebaví vás listovat v katalozích s nábytkem a prohlížet si časopisy se sterilními interiéry za stovky tisíc eur?

Nahlédněte za dveře bytů a ateliérů inspirativních lidí, které otevírají netradiční blogy o bydlení. Nevyhledávají luxusní apartmány a nastajlované prostory, jdou po lidech. Kreativních a zejména reálných. Věří, že stejně originální budou i jejich byty nebo prostory, ve kterých denně pracují a tvoří.

„Důležitá je pro nás osobnost. Ve většině případů nevíme, co máme očekávat, když se chystáme k někomu na návštěvu,“ uvádí německá stránka Freunde von Freunden, která od svého vzniku v roce 2009 nakoukla do bytů a pracovních prostor desítek zajímavých lidí z celého světa. Jak naznačuje název stránky, její autoři začínali návštěvami u svých přátel a ti jim doporučili další přátele. Tak vznikla zajímavá série fotografií a rozhovorů od Amsterdamu po Wellington na Novém Zélandu. Výběr z nich vyšel také knižně pod názvem Freunde von Freunden Berlin.

Staré i nové
Z blogů se sice nedozvíte, jestli je lepší designová židle za tisíce eur nebo židle z Ikey za pár eur, ale uvidíte, že mohou stát vedle sebe. „Věci dávám k sobě pocitům, vůbec ne podle toho, jestli se k sobě hodí. Oni se nakonec nějak propojí,“ vysvětluje svůj přístup na české stránce O bytech a lidech Libor Lípa – malíř, hudbník, fotograf, designér interiérů a organizátor Mikulovského sympozia. Autoři jej navštívili v jeho bytě a zároveň ateliéru na Národní třídě v Praze, který si do posledního detailu zařídil sám.

V prostorném bytě s vysokými stropy, bílými dvoukřídlými dveřmi a klasickými parketami se mísí moderní se starým a všude je spousta umění. Na jedné stěně vedle sebe v pohodě visí barokní zrcadlo s mohutným vyřezávaným zlatým rámem a moderní obraz, na kterém se střídají pouze bílé a černé čtverce. „Nejsem zastáncem toho, mít věci smyšlené a vydesignované od A do Z. Pak to strašně vidět a znecitliví to prostor,“ říká Lípa.

Dočtete se, že ani manželé žijící ve společné domácnosti nemají na interiér vlastního bytu stejný názor. Například jako Radka a Tomáš Třeštíkovci, jejichž blog O bytech a lidech navštívil ve slunném bytě na Letné v Praze. „Nemám ráda Ikeu a Tomáš ji miluje. Dokáže svým způsobem naprosto jedinečné věci nacpat do poličky z Ikey, a ono to nakonec vypadá hezky,“ rozhořčuje se v rozhovoru Radka, která pracovala jako právnička, nyní je na mateřské a píše.

A skutečně se v jednoduchých bílých regálech švédské nábytkářské sítě vyjímá sbírka retrotelevizorů všelijakých barev. Tomáš je vášnivý sběratel čehokoli a živí se jako fotograf. Byt slouží také jako jeho ateliér, proto museli do interiéru zakomponovat kopec světel, stativů a barevných rolet sloužících při focení jako nekonečné pozadí a vůbec nepůsobí rušivým dojmem. V bytě, kde dříve býval Tomáš sám, cítit nespoutanou uměleckou duši i dotek pořádku ženské ruky. „Když jsem sem přišla, byl už byt zařízený a musela jsem si trochu zvykat. Nevěděla jsem, co je nepořádek a co ne a proč je v poličce pomalovaná teniska,“ vzpomíná Radka.

Český Hemmet
Přestože česká verze O bytech a lidech představila i pár Slováků žijících za hranicemi, od konce loňského roku funguje i slovenský blog Hemmet, což švédsky znamená domů. Autorky Lucia Jesenská (fotografka) a Zuzana Fajta (fotografka a blogerka) se inspirovaly podobnými zahraničními stránkami a rozhodly se na svém blogu představit jedinečné lidi v prostředí, které jim je nejblíže. Zatím navštívili například malířku Dominiku Žákovou u ní doma iv galerii, kterou v současnosti vede, sběratele i prodejce tenisek Martina Šurdy nebo módní blogerku Melisu Mincovou.

Exit mobile version