Dovedete si poradit s koberci

Koberce neztratily své kouzlo ani v éře dřevěných a laminátových podlah. Jsou pohodlné, na dotek teplé a tlumí zvuky šířící se místnostmi. Už dávno neplatí, že s jejich údržbou to není nejjednodušší. Právě naopak. Nové materiály a způsoby zpracování vláken zjednodušují údržbu na minimum.

Životnost koberců se odvíjí nejen od kvality, ale hlavně od způsobu pokládky. I když celoplošné lepení si popularitu v našich končinách získává jen slabým tempem, jedná se o nejlepší způsob, jak zajistit bezproblémové používání po dlouhá léta. Správně napnutý a fixovaný koberec snese téměř vše.

V nabídce se neztratíte
Na pultech prodejen se nejčastěji setkáváme s metrážovými pásy v šířkách 200, 300, 366, 400 a vzácněji i 500 centimetrů. Obecně platí pravidlo, že čím je šířka pásů užší, tím více vzorů je v nabídce. Volba šířky koberce je rozhodující nejen pro množství odpadu při jeho přizpůsobení místnosti, ale také z pohledu pracnosti pokládky.

Vybírat je třeba s přihlédnutím k rozměrům a tvaru místnosti. Atraktivní, i když o něco dražší alternativou jsou kobercové čtverce ve formátu 50 x 50 centimetrů. Kombinací vzorů lze dosáhnout na velkých plochách a propojených místnostech zajímavých efektů, které kobercové pásy nevytvoří.

Typy koberců:
Nejběžnější jsou koberce vyráběné technikou všívání. Proplétaná polyamidová či polypropylenová vlákna jsou trvanlivá a odolná proti skvrnám. Se speciální úpravou jsou vhodné nejen do obytných místností, ale také do hal či na schodiště.
Vpichované koberce jsou levnější alternativou pro dočasné použití.
Tkané koberce jsou luxusní třídou tam, kde je kladen největší důraz na komfort.
Pokud hledáte měkký povrch a luxus do obývacího pokoje či ložnice, atraktivní jsou koberce se střiženým vlasem.
Do intenzivně využívaných místností se více hodí koberce s uzlíkovým povrchem. Smyčky vláken zabraňují propadání nečistot do struktury a povrch koberce se neopotřebovává. Pokud vám připadají až příliš fádní, rozhlédněte se po kobercích s vícenásobnými smyčkami, které kombinují trvanlivost s komfortem a měkkostí.
Připravte si podklad
Koberec patří na vyrovnaný podklad bez zbytkové vlhkosti a nerovností. Dřevěné parkety či stará PVC krytina jsou dobrým základem pro pokládku, nezapomeňte však odmontovat všechny obvodové a krycí lišty. U betonových a anhydridových potěrů se přesvědčte o tom, zda jsou připraveny pro finální nášlapnou vrstvu. Nespoléhejte se na to, že koberec nerovnosti a defekty zakryje. Právě naopak. Do jeho struktury se vtlačí a na exponovaných místech vzniknou lokální opotřebování. Bez opravných tmelů a nivelačních hmot to někdy nejde.

Pokládka vyžaduje trpělivost
U místností do 20 čtverečních metrů lze sáhnout po jednodušší metodě bez celoplošného lepení. Obzvláště v případě, pokud jde o dočasné řešení a celou místnost lze přikrýt jediným kobercovým pásem. Po rozvinutí mu nechte čas na aklimatizaci – bude se méně vlnit a lépe se vám bude pracovat.

Nenechte se hned na začátek znechutit záhyby a přesahujícími okraji, které vám ztěžují manipulaci. Vycentrujte koberec tak, aby přesahoval okraje podlahy na všechny obvodové stěny. Pouze oříznutím na všech čtyřech stranách lze ukrýt nerovnosti a defekty stěn. Aby se koberec při ořezávání nepohyboval, zafixujte jej v rozích oboustrannými pěnovými pásky.

Při ořezávání silným a ostrým nožem postupujte ve dvou krocích. Při prvním formátování odstraňte nadbytečné okraje a ponechte si několikacentimetrový lem pro přesné seříznutí. Ten budete ořezávat tak, že kousek po kousku budete koberec ohýbat pod 90stupňovým úhlem těsně u stěny, abyste čepelí kopírovali spoj stěny s podlahou. Oříznutím práce nekončí. Nůžkami je třeba vytvořit přestupy na svislé rozvody topení, které jsou typickou překážkou v paneláku.

Pokud jste nuceni použít dva kobercové pásy, při jejich kombinování si dejte pozor na sklon vlasu. Jelikož se koberce dodávají v rolích, vlas je vždy nakloněn na jednu stranu. Pokud pochybíte, rozdílný lesk vás prozradí. Kobercové pásy je třeba při volném položení spojit na rubové straně jednostrannou páskou tak, aby navazovaly vzory.

Celoplošné lepení prodlouží životnost
Pokud kladete do místnosti koberec natrvalo, rozhodnout byste se měli pro celoplošné lepení. Rovnoměrné napnutí a fixování koberce zajistí prodloužení jeho životnosti na maximum. Neobávejte se toho, že jednou budete muset koberec vyměnit za nový. I nalepený lze odstranit bez větších obtíží.

Pravidla pro pokládku jsou podobná jako při volném položení. Poté, co jste udělali první hrubé oříznutí, nastal čas pro lepení koberce k podkladu. Nejčastěji se používají lepidla na bázi akrylátů a disperzí, která se na podklad nanášejí zubovou stěrkou.

Nejprve přilepte k podkladu první polovinu kobercového pásu, a pomocí válečku nebo gumového hladítka jej natřete tak, aby celoplošně přiléhal k podkladu. Dostatek pozornosti věnujte lepení obvodu, kde si můžete pomoci naříznutím koberce v rozích místností. Pokud jste spokojeni s výsledkem, můžete se pustit do druhé poloviny kobercového pásu. Zajistěte správné dopnutí a důkladně zkontrolujte středovou část.

Při kombinování více kobercových pásů lze použít dvě techniky spojování v závislosti na způsobu tkaní a provedení koberce. Nejpoužívanější metoda využívá třícentimetrového překrytí pásů, které se prořízne nožem s ocelovým srovnávacím pravítkem. Výsledkem je těsný spoj bez známek napojení. Pozornost je třeba věnovat překrytí spojů, které by mohly snahu prozradit. Koberce, které nelze na okraji seříznout, je třeba lícovat napínákem na koberce. Pákový mechanismus přitiskne kobercové pásy těsně k sobě, aby mezi nimi nevznikla spára.

Po celoplošném lepení zůstává pouze oříznout okraje stejně jako při volném uložení.

Čtverce lepte od středu
Pokud jste se rozhodli pro kobercové čtverce, s největší pravděpodobností přenecháte práci při pokládce odborníkem. Výsledný efekt závisí na tom, jak kvalitně dokážete zamaskovat spáry mezi jednotlivými kusy krytiny.

Nic vám však nebrání v tom, abyste si naplánovali pokládku předem. Vždy začíná od středu místnosti a okrajové čtverce podléhají vždy oříznutí. Jelikož místnosti nemusí být ani souměrné, ani rovné, při kombinování vzorů si předem prověřte, zda je váš záměr uskutečnitelný.

Nezapomeňte na obvodové lišty
Neměli byste zapomenout na obvodové lišty. Nejpřirozeněji působí obšité kobercové pásy, které vám na objednávku vyhotoví v prodejně. Lepí se kartušovým lepidlem na stěnu a spodní hranou zakryjí malé mezery mezi kobercem a obvodovou stěnou.

Máte-li rádi jednodušší a přesnější práci, sáhnout můžete po plastových lištách se samolepící vnitřní plochou. Poté, co je upevníte na zeď, do nich vlepíte vlastnoručně ustřihnuté pásy koberce. Pokud se na podlaze spojují, spoje obvodových lišt proveďte na jiném místě.

Atraktivní vzhled můžete vytvořit také frézovanými lištami z truhlářské dílny nebo lištami určenými pro plovoucí podlahové systémy. Je jen na vás, jak se rozhodnete.

Exit mobile version