Není lepší relaxace, než namočit se do vody a nechat ze sebe spláchnout nahromaděný stres. Rozhodnete-li se pro nadzemní bazén pro letní provoz, nemusíte sáhnout hluboko do rodinného rozpočtu. Za rozumný peníz získáte malé rodinné koupaliště, které budete moci využívat několik sezón. Co všechno to obnáší a jak vybírat? Poradíme vám.
Pro jaký typ se rozhodnout?
Velikost, tvar a hloubka bazénu jsou z pohledu užitné hodnoty nejrozhodujícími parametry. Kolik prostoru jste ochotni na zahradě pro bazén vyčlenit je jen na vás. Pokud si však pod relaxem představujete i plavání, rozumným formátem je obdélník o rozměrech 6×3 metry. Hloubka bazénu by měla být minimálně 1 metr, dospělý člověk ocení při plavání 120 centimetrovou hloubku.
Nejlevnější bazény jsou vyrobeny z vrstvené PVC fólie a místo opěrné konstrukce mají nafukovací límec. Vhodné tvarování a tlak vody se postarají o to, aby udrželi svůj vzpřímený tvar. Fólie je však neustále namáhána a tak se při jejím opotřebení může stát, že praskne a voda z bazénu se vyvalí do okolí. Malá poškození lze opravit lepením, kvalita materiálu rozhodně o životnosti.
Lepším a trvanlivějším řešením jsou bazény s pevným rámem a opěrnou konstrukcí. Obvykle jsou zhotoveny z ocelových profilů a plechů, které tvoří pevnou oporu vnitřnímu vaku z vícevrstvé fólie. Jelikož jejich formát je stabilní, snesou i zapuštění do země s okolní vzduchovou mezerou. Při výkopových pracích se sice trochu zapotíte, odměnou bude bazén, který vypadá opravdu dobře.
I když cena napoví mnoho, všímejte si hlavně záručních podmínek na jednotlivé prvky bazénu. Pokud obchodník mluví pouze o dvou letech, zázraky neočekávejte. Na kvalitnější bazény jsou běžné 5 až 8 leté záruční lhůty. Čím tlustší jsou fólie a pevnější rámy, tím více můžete od bazénu očekávat.
Bez doplňků to nejde
Bazén ovšem není jen obrovská nádoba na vodu, kterou postavíte, kam chcete. Kromě ochrany bazénu budete potřebovat zajistit do něj vstup, filtrování vody a její ohřev. Obchodníci proto sestavují zvýhodněné balíčky, ve kterých nabízejí bazénové sety, které často doplňují io montáž u zákazníka.
Pod každý bazén patří na zarovnaný půdní terén hrubá tkanina, která ochrání fólii před poškozením. Z vašeho rozpočtu by rozhodně neměla vypadnout. Schůdky nejsou pouze nástrojem, který vám usnadní přístup do vody. Jejich používání ochrání stěny a rám bazénu, takže se vyvarujete jeho poškození. Už před koupí byste měli vědět, jestli zůstane bazén na povrchu terénu, nebo jej z praktických důvodů chcete zahloubit na úroveň terénu.
V bazénu chybí přirozený ekosystém, který by se staral o čištění vody. Proto se neobejdete bez filtrovacího systému, přes který voda cirkuluje. Čerpadlo tlačí vodu přes zásobník s pískem nebo systém kartuší, ve kterých se oddělují a zachycují nečistoty. Rozhoduje výkon vyjádřený průtokovým objemem za hodinu. Platí pravidlo, že při běžící filtraci by se měl celý objem bazénu přefiltrovat každé čtyři hodiny.
Jelikož v našem klimatickém pásmu je třeba bazénu pomoci, aby byla koupací sezóna co nejdelší, zamyslet byste se měli i nad systémem ohřevu. Nejpoužívanějším prvkem jsou solární systémy z plastu, kterými cirkuluje přímo voda z bazénu.
Inu a zapomenout není třeba ani na zakrývací plachty. Ušetří peníze při údržbě, zabraňují znečištění vody a pomohou i při jejím ohřevu.
Před koupí si nechte u všech prodejců zkalkulovat kompletní dodávku se vším, co potřebujete. Jinak se může nákup prodražit, nebo zjistíte, že bazén, který se zdál být drahý, je levnější než jste si mysleli.
Kam s ním?
Čím lepší místo pro bazén naleznete, tím méně starostí s ním budete mít. Myslete na celodenní přístup slunce pro ohřev vody, své soukromí a ochranu před znečištěním. Koupání pod košatými korunami stromů může být romantické, padající listí a nečistoty vám však přidají vrásky na tváři. Vyhýbejte se blízkosti pozemkového oplocení, vyhýbejte se místům, kde může unikající voda způsobit škody. Taktizujte tak, abyste se cítili pohodlně a nemuseli za vodou chodit dál, než musíte.
Dostupnost infrastruktur by měla být samozřejmostí. Zvolíte-li místo, kde je již elektrická přípojka a přívod vody, ušetříte peníze. Praktický je také kanalizační přívod, abyste se měli kde zbavit vody při vypouštění bazénu.
Bez hygieny to nejde
Aniž byste sáhli po chemických přípravcích při péči o bazén, můžete učinit opatření, která ušetří vaše výdaje za chemii. Vydláždění přístupové cesty k bazénu a jejímu obvodu zamezí tomu, abyste do vody zanesli trávu a hlínu. Zahradní sprcha z vás před vstupem do bazénu zmije bakterie a roztoči, krycí plachta zabrání vnikání nečistot tehdy, když bazén nepoužíváte.
Voda v bazénu má být průzračná, čistá, sterilní a bez chuti. Proto je pravidelná údržba nezbytností. Mechanický filtrační systém je sice odrazovým můstkem, nečistoty se však ukládají i na bocích a dně bazénu. Existují speciální vysavače, které vám při jejich odstraňování pomohou. V malém to zvládnete s jednoduchými stroji, u větších povrchů nastupují do práce automaty.
pH vody má mít vyrovnanou hodnotu 7,2 stupně, o čemž byste se měli pravidelně přesvědčit kapkovým testerem. Pokud zapracovala příroda a nastal odklon, přípravky pH plus a pH minus dokážete obnovit požadovaný stav. Chlór je prostředkem pro dezinfekci vody a díky pomalorozpustné chemii je možné dávkovat jej do zásoby. Pokud však spatříte, že ve vodě začíná překypovat život, sáhnout můžete po šokchlorových přípravcích, které zničí zárodky všeho života. Ano, v nabídce jsou různé alternativy bez zápachu, pracující na fyzikálních principech, zaplatíte za ně však podstatně víc. Máte-li před bazénem zahradní sprchu, pro dezinfekci můžete použít také sůl. Slaný roztok je jako mořská voda a v našich klimatických podmínkách není mnoho životních forem, které by takové prostředí libovaly.
Obchodníci mají lék na všechno a tak si rádi dají zaplatit za rozjasňovač vody, který odstraní zákal jeho vyvločkováním, prostředek proti řasám a spoustu jiných zaručených zlepšovačů vody. Pokud máte údržbu pod palcem, obejdete se bez nich.